You are currently viewing Polski Ład dla pracowników.

Polski Ład dla pracowników.

Dziś trochę ważnych informacji dla PRACOWNIKÓW 😱

Polski Ład to zmiany nie tylko dla przedsiębiorców ale również dla pracowników… W związku z tym dostaję wiele pytań od Was o druki jakie dostajecie od swoich pracodawców dotyczących Ulgi dla klasy średniej czy kwoty wolnej. 🤷🤯🤑

* Polski Ład wprowadza tzw „ulgę dla klasy średniej” czasem potocznie zwaną „ulgą dla pracowników” choć nie tylko pracowników dotyczy. Przysługuje ona pracownikom uzyskującym roczne przychody (czyli brutto) w wysokości od 68.412 zł do 133.692 zł, a miesięcznie od 5.701 zł do 11.141 zł brutto. Ulga będzie automatycznie naliczana przy wyliczaniu wynagrodzenia jeśli miesięczne wynagrodzenie będzie mieściło się w wyżej wymienionych „widełkach”. Problem może pojawić się, jeśli pracownik w którymś momencie przekroczy przychody z limitu, nawet o jeden grosz, np przez jakąś niespodziewaną nagrodę roczną, lub w trakcie roku zmieni pracę na o wiele bardziej przychodową, ponieważ ulga wtedy jest całkowicie „kasowana” i podatnik będzie musiał zwracać wszystko co zostało mu odliczone w ramach tej ulgi. Z tego względu bezpieczniej jest wypełnić oświadczenie aby pracodawca nie odliczał tej ulgi w wynagrodzeniu, ponieważ ulga wtedy nie przepada i będzie można ją odliczyć w zeznaniu rocznym jeśli będzie przysługiwała. Nie ma wtedy ryzyka zwrotu sporych środków pieniężnych do Urzędu Skarbowego a jest szansa, że jednak zwrot podatku się otrzyma.
WAŻNE!
Nie należy tych limitów mylić z progiem podatkowym, który od nowego roku zostanie zmieniony z 85.528 zł do 120.000 zł. Ten próg dotyczy tylko wejścia na wyższy podatek (32%) po przekroczeniu 120.000 dochodu, a nie przychodu jak jest to w uldze dla klasy średniej.

* Kwota wolna od podatku: drugim ważnym elementem jest druk PIT-2. Jest to informacja dla księgowych i kadrowych, że pracownik nie posiada innego zatrudnienia, innych źródeł dochodów. Przeważnie przy podpisywaniu umowy o pracę każdy pracownik dostał takie oświadczenie do wypełnienia. Dzięki temu pracodawca mógł odliczać kwotę wolną w miesięcznym wynagrodzeniu. Od nowego roku kwota wolna od podatku zostanie zwiększona do 30.000 zł. Jednak kwotę wolną można odliczać tylko z jednego źródła przychodów, nie można jej powielać np u kilku pracodawców. Jeśli pracownik nie poinformuje swoich pracodawców o swoich innych źródłach dochodów, nie zaktualizuje informacji złożonych kiedyś na pit2, każdy z tych pracodawców będzie odliczał kwotę wolną, co później w zeznaniu rocznym podatnika będzie skutkowało niedopłatą podatku, a że kwota ta została zwiększona to również i ta niedopłata może znacznie obciążyć budżet pracownika (nawet 5.100 zł).
Natomiast w odwrotnej sytuacji, jeśli pracownik wcześniej nie złożył oświadczenia pit2, a nie ma innych źródeł dochodów, to jego wynagrodzenie od 2022 r miesięczne będzie mniejsze o 425 zł bo tyle wynosi odliczenie od podatku z tytułu kwoty wolnej, którego pracodawca nie może zastosować bez oświadczenia pit2. W rozliczeniu rocznym będzie mógł to odzyskać, jednak zmniejszenie budżetu miesięcznego o kwotę 425 zł często jest dużym utrudnieniem.
Zdecydowanie polecam aby wraz ze swoim pracodawcą, jego księgową lub kadrową ustalić stan faktyczny i uzupełnić brakujące oświadczenia.

Podsumowując: Pracodawcy nie zamęczają Was tymi drukami dla swojego „widzimisię” ale dla Waszego dobra, byście później nie musieli dopłacać do zeznania rocznego, więc najlepiej nie odkładajcie tych druków „na potem” tylko wypełnijcie od razu i oddajcie pracodawcy .

P.S. Pamiętajcie! Jeśli Wasza sytuacja zmieni się w ciągu roku, niezwłocznie o tym poinformujcie pracodawcę!

Wasza Księgowa 😉

#PolskiŁad #NowyŁad #UlgaDlaKlasyŚredniej #KwotaWolnaOdPodatku #Pracodawca #Pracownik

Dodaj komentarz