You are currently viewing Puk Puk! To ja! Twoja forma opodatkowania!

Puk Puk! To ja! Twoja forma opodatkowania!

Witam Was serdecznie!
Dziś spieszę z kolejną dawką wiedzy. Zbliża się termin wyboru formy opodatkowania na kolejny rok podatkowy. Jest to ważna decyzja, szczególnie w tym roku, kiedy to wprowadzono Polski Ład, który tak naprawdę jeszcze nie funkcjonuje w ostatecznej wersji, ponieważ ciągle jest zmieniany. Oczywiście jeśli ktoś nie zmienia formy opodatkowania, nie musi sobie zakrzątać tym terminem głowy. Jednak w tym roku wiele osób planuje zmienić formę opodatkowania swojej działalności. I choć termin mija 20 dnia miesiąca po miesiącu w którym nastąpił pierwszy przychód (czyli jeśli przychód wystąpił w styczniu to do 20 lutego) to nie należy zmieniać formy opodatkowania pochopnie, pod wpływem impulsu, emocji czy doniesień medialnych. Napomknąć też powinnam, że trwają rozmowy nad „uśpieniem” Polskiego Ładu na ten rok, jednak są to tylko pogłoski i nadal tkwimy w wielkiej niewiadomej.
Ostatnio bardzo modny i „reklamowany” jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to efekt Polskiego Ładu, który poniekąd promuje ryczał z powodu najbardziej atrakcyjnej składki zdrowotnej. Należy jednak pamiętać, że obciążenia miesięczne to nie tylko składka zdrowotna, a także podatek. Nie każda działalność wychodzi korzystnie na ryczałcie, bo liczy się wiele czynników, które wpływają na ogólne obciążenia podatkowe (bo zdrowotna teraz to również „podatek” 🤷‍♀️). Nie można działać pochopnie i zgodnie „z modą”, a przeanalizować sytuację ze swoim doradcą podatkowym. Podatnicy, którzy decydują się na ryczałt muszą również wziąć pod uwagę, że ta forma opodatkowania nie jest zbyt lubiana przez banki (z uwagi na fakt małej widoczności realnych dochodów), i może powodować problemy podczas starań o kredyty czy leasingi, więc jeśli planujesz większe inwestycje, wspomagane pomocą banków, zastanów się, czy to odpowiednia forma opodatkowania dla Ciebie…
Dodam jeszcze, tak marginesie, że kwoty podatków z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych trafiają bezpośrednio do budżetu centralnego (rządowego), a nie, tak jak to jest w zasadach ogólnych, do budżetu samorządów czy gmin – możliwe, że to stąd tak spory nacisk na wybór tego podatku 🤷‍♀️.
Pamiętajcie, wybór jak zawsze należy do Was – Przedsiębiorców!
Wasza Księgowa 😉

Dodaj komentarz